نسخه آزمایشی
Menuبرگزاری همایش ملی پدافند غیرعامل به صورت ویدیو کنفرانس در وزارت کشور


در استان کرمانشاه نیز همزمان با این جلسه ویدیویی ، نشست شورای پدافند غیر عامل استان به ریاست مهندس بازوند استاندار محترم و با حضور زارعی معاون مدیرکل پدافند غیر عامل استان و جمعی از اعضای شورای پدافند غیر عامل برگزار گردید.

همایش ملی پدافند غیرعامل صبح امروز در  وزارت کشور با حضور سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور  و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

در ابتدای این نشست که به صورت محدود ‌و با رعایت شیوه نامه های مقابله با کرونا و به صورت ویدیو کنفرانسی برای تمامی شوراهای پدافند غیرعامل استان‌ها برگزار شد سردار دکتر غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور از تعامل خوب و دو سویه وزارت کشور با سازمان پدافند غیرعامل کشور، قدردانی کرد.

در استان کرمانشاه نیز همزمان با این جلسه ویدیویی ، نشست شورای پدافند غیر عامل استان به ریاست مهندس بازوند استاندار محترم و با حضور زارعی معاون مدیرکل پدافند غیر عامل استان و جمعی از اعضای شورای پدافند غیر عامل برگزار گردید.

سردار جلالی با بیان اینکه در الگوی دفاع جامع نیازمند هم افزایی رویکردهای نظامی و غیرنظامی هستیم، تصریح کرد: بخشی از لایه‌های دفاعی در دفاع غیرنظامی و پدافند مردم محور خلاصه می شود که در این زمینه با استفاده از ظرفیت ها و ساختارهای وزارت کشور در قالب استانداری ها تلاش کردیم ساختارهای پدافند غیرعامل را در استانها متناسب با سطح مأموریت آنها تنظیم و تقویت کنیم.

استانداران فرماندهان پدافند غیرعامل در استانها

سردار جلالی با بیان اینکه استانداران مسئول پدافند غیرعامل در استانها هستند، تصریح کرد: در راستای ساختارسازی از سال 92، در درجه نخست ساختارهای پدافند زیستی در استان‌ها ایجاد شد که خوشبختانه، استانها اقدامات خوبی انجام دادند و نشانه آن در کارنامه قابل قبول استانها در حوزه مقابله با کرونا مشهود بود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به ایجاد قرارگاه‌های پدافند پرتویی در استان های هسته ای کشور گفت: این قرارگاه‌ها، به عنوان سازوکاری برای مدیریت مقابله با تهدیدات ناشی از حوادث احتمالی مواد پرتوی و پیامدهای آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه در حوزه نظامات عملیاتی پدافند غیرعامل که به تصویب کمیته دائمی پدافند غیرعامل رسیده است ما نظام پدافند شهری را ارائه کردیم، تصریح کرد: سند پدافند شهری در واقع برنامه دفاع از شهر و الگویی مدرن برای توسعه شهرها با لحاظ اصول امنیتی و دفاعی است.

ابلاغ نظام عملیاتی پدافند مردم محور از طریق وزارت کشور

سردار جلالی با اشاره به اینکه همچنین الگو و برنامه دفاع از مردم در شرایط تهدید و بحران در قالب نظام عملیاتی پدافند مردم محور تهیه و ابلاغ شده است، گفت: در این طرح، وظایف دستگاه‌های اجرایی در شرایط تهدید برای حفاظت از مردم و زیرساخت‌های حیاتی و تامین خدمات بیان شده است.

سردار جلالی، همچنین از تصویب و ابلاغ نظام عملیاتی رزمایش‌ها و ایجاد، ارتقا و حفظ آمادگی‌ها در بخش غیرنظامی کشور خبر داد و افزود: این نظام عملیاتی با مطالعه دقیق طراحی و احصا شده که از طریق سلسله مراتب به استانها ابلاغ شده است.

طراحی طرح جامع پدافند غیرعامل برای 31 استان

وی با بیان اینکه اینها نشان می‌دهد که مسئولیت استانداران از نظر پدافند غیرعامل سنگین است، تصریح کرد: ما برای ۳۱ استان طرح جامع پدافند استان را با محوریت استانداران طراحی کردیم که امسال تقریباً همه این طرح ها به نتیجه خواهد رسید. هم اکنون طرح جامع ۱۸ استان تصویب و آماده شده است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور خاطرنشان کرد: چارچوب کلی این طرح جامع شناسایی، تهدیدات و آسیب پذیری ها و مراکز پرخطر و وابستگی ها در استانهاست تا تهدیدات احصا و با طبقه بندی زیرساختهای حیاتی استانها، الگوی پدافند غیرعامل برای آنها تهیه شود.

وی متذکر شد: انتظار ما از مجموعه وزارت کشور و استانها این است که در برنامه ریزی های خود، طرح جامع پدافند استان را در اولویت اقدامات پدافندی خود قرار دهند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور همچنین گفت: با همکاری وزارت کشور و سازمان شهرداری ها و دهیاری ها کشور ، برای 52 شهر بالای 200 هزار نفر جمعیت سند جامع پدافند شهری در دست تهیه است که در 46 شهر، مطالعات و تحلیل مخاطرات احصا شده است که با تکمیل آن این سند پدافند شهری می‌تواند سرفصل برنامه های سال 1400 در شوراهای شهر قرار بگیرد.

وی متذکر شد: بدون شک این تلاش ها بدون هماهنگی و همکاری وزارت کشور و تشکیل جلسات منظم استان‌ها مسیر نمی شد و در اینجا بر خود لازم می دانم که از تلاش‌های همه عزیزان به ویژه وزیر محترم و جناب آقای ذوالفقاری و قاسمی تقدیر و تشکر نمایم