نسخه آزمایشی
Menuنشست ویدئوکنفرانس رئیس سازمان پدافندغیرعامل کشور با شهرداران و مدیران کل پدافند غیرعامل استانها

سردار دکتر غلامرضا جلالی سند جامع پدافند شهری را الگوی نوین و مدرن از توسعه امینت افزا دانست و گفت: این سند برنامه‌ریزی شهری ما را، مبتنی بر رویکردهای پدافندی ارتقا می‌دهد.

 نشست مشترک شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و مدیران کل پدافند غیرعامل استانها با حضور سردار دکتر غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور، مهدی جمالی نژاد رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیارهای وزارت کشور، حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور و مدیران کل پدافند غیرعامل استانداری های سراسر کشور به صورت ویدیو کنفرانسی با میزبانی وزارت کشور برگزار شد.

 

سردار دکتر جلالی در این نشست با تقدیر و تشکر از اقدامات و همراهی‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها برای برگزاری این مراسم در بخش نخست از سخنان خود، اظهار داشت: در تحلیل شرایط امروز کشور باید این نکته مهم را مدنظر داشته باشیم که تداوم حفظ کارزار فشار حداکثری برای آمریکا بسیار پرهزینه است و همین امر سبب شده تا آمریکایی‌ها با بی‌هدفی در تحریم ها روبه رو شوند که شاهد آن تحریم های چند باره افراد و نهادهای مختلف است.

 

وی ادامه داد: آمریکا در شرایط فعلی اقدام به تحریم دارو و اقلام بهداشتی و درمانی کرده است و کرونا را دستاویز فشار علیه ملت ما قرار داده است و این نشانه خباثت و شرارت این دولت و دروغین بودن تمام شعارهای حقوقی بشری آنهاست.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه در برابر جنگ زیرساختی که آمریکا بدنبال راه انداختن آن است باید ارتقای آمادگی‌ها و مصون‌سازی زیرساخت ها را در دستور کار قرار دهیم، گفت: متاسفانه توسعه نامتوازن شهری در دهه‌های اخیر منجر به افزایش برخی آسیب‌پذیری‌ها شده است. 

 

به گفته سردار جلالی حفظ تداوم کارکرد زیرساخت‌های شهری مهم ترین هدف پدافند غیرعمل در جغرافیای شهری است که این اقدام نتیجه مستقیمی در حفظ و ارتقای کیفیت زیست مردم دارد. 

 

وی با بیان اینکه زیرساخت های شهری با توجه به رشد فناوری در حال دگرگونی هستند و ضرورت دارد الزامات پدافند غیرعامل مخصوصا برای این شهرها در نظر گرفته شود، گفت: قریب به 80 سیستم در جغرافیای شهری در حال اندرکنش هستند و با یکدیگر وابستگی متقابل دارند.

 

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با بیان اینکه زیرساخت های شهری نباید تا ، دچار وابستگی متقابل حداکثری باشند، گفت: در سند پدافند شهری تلاش داریم نظام ایمنی، امنیت و دفاع را مبتنی بر نیازهای نوین شهرها و با رویکرد حفاظت از مردم ساماندهی کنیم. 

وی توسعه امنیت افزا را محور سند پدافند شهری دانست و تصریح کرد: ساماندهی مراکز پرخطر در این سند یکی از اولویت‌هاست. 

سردار دکتر جلالی همچنین بر لزوم ساماندهی مراکز اسکان موقت به صورت چندمنظوره در شهرها برای شرایط بحران در قالب سامانه به نحوی که در هر شهر امکان انتقال 30 درصد جمعیت در شرایط بحران وجود داشته باشد، تاکید کرد.

 

وی همچنین از برنامه سازمان پدافند غیرعامل برای تاسیس مرکز رصد و پایش حوادث شهری و مرکز فرماندهی و کنترل زیرساخت های شهری با محوریت دستگاه های اجرایی خبر داد و تصریح کرد: هوشمندی در هوشمند سازی شهرها و ایجاد یک فرماندهی واحد در مدیریت شهری و استانی برای مهار و مدیریت تهدیدات از جمله موضوعات مورد توجه سند پدافند شهری است.

مهدی جمالی نژاد، رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور نیز در این نشست با تاکید بر نقش کلیدی و محوری مدیریت شهری در مقابله و مدیریت بحران ها گفت: نقش و جایگاه شهرداری‌ها در مقابله با کرونا باید ارتقا یابد. 

وی ادامه داد: این مهم با توجه به راه اندازی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا می تواند جدی تر دنبال شود. 

جمالی نژاد ادامه داد: مدیران شهری می‌توانند سیاست های کلان مقابله با بحران را در سطح محلات اعمال و اجرا کنند.

 

به گفته رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور سطح همکاری های استانداری ها و شهرداری‌ها در سطح ملی و محلی باید ارتقا یابد تا امکان اجرای سیاست ها و الزامات پدافند غیرعامل میسر شود.

 

حسین قاسمی مدیرکل امور مرزی و پدافند غیرعامل وزارت کشور نیز در این نشست با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت‌های پدافند غیرعامل به شکل ساختارمند و با مشارکت همه بخش ها به صورت مستمر پیگیری می شود، گفت: اجرای الزامات پدافند غیرعامل از اصلی‌ترین مطالبات مقام معظم رهبری در سال های اخیر است. 

 

وی ادامه داد: تجربه تاریخی ما ضرورت ارتقا آمادگی ملی در برابر تهدیدات را دو چندان می‌کند.

 

قاسمی با بیان اینکه در اغلب استان ها طرح جامع پدافند غیرعامل تدوین شده است این طرح را نقشه راه پدافند غیرعامل در استان ها دانست.

 

ایشان با تاکید بر اولویت اجرایی شدن طرح های جامع در سطح ملی گفت: برای تحقق این اقدام نیازمند یک مکانیزم نظارتی به ویژه در حوزه شهری هستیم.

 

وی همچنین بر افزایش هماهنگی ها و هم افزایی ها بین مدیران شهری و مدیران پدافند غیرعامل استان ها تاکید کرد.

 

در ادامه نشست مشترک شهرداران، روسای شوراهای اسلامی و مدیران کل پدافند غیرعامل استانها نیز از دو عنوان در حوزه زیرساخت‌های حیاتی شهر و پیاده‌سازی شهر هوشمند رونمایی شد.

 

 

اسدالله کریمی معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور   در معرفی کتاب پیاده سازی شهر هوشمند گفت: در حال حاضر یکی از بسترهای ایجاد تهدیدات در شهر، حرکت شهرها به سوی هوشمندی است. استفاده از فناوری‌های نوین با وجود تمام قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، می تواند نقش مهمی در مدیریت بهینه انرژی، ارائه خدمات، مطلوب‌تر، سرعت در دریافت خدمات و کاهش آلودگی هوا و صرفه جویی در زمان قابل توجه برای شهروندان داشته باشد. اگرچه در درون خود تهدیداتی را دارد که پی بردن به ماهیت هرکدام نیازمند شناخت دقیق این فناوری است.

 

به گفته معاون امور شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور، در این نوع تهدیدات تعامل و تبادل داده، قابلیت فرماندهی و کنترل از راه دور موجب آسیب‌هایی نظیر نفوذ، دستکاری اطلاعات، دستکاری نرم‌افزارها و دسترسی به داده‌ها، اختلال در عملکرد و یا از کار انداختن زیرساخت‌های شهری بود.

 

کریمی این کتاب را شامل شش فصل دانست که در آن به تعاریف، اهداف، ابزارهای هوشمندسازی شهری پرداخته و مدلی مفهومی از شهر هوشمند را ارائه می‌کند و متذکر شد: معاونت شهری سازمان پدافند غیرعامل کشور در راستای مصون سازی و کاهش آسیب پذیری زیرساختهای شهری به عنوان یکی از رسالتها و ماموریت های خود اقدام به ترجمه این کتاب کرده است که امیدواریم مورد استفاده دانشجویان، پژوهشگران و علاقمندان این عرصه قرار گیرد.

همچنین در ادامه نشست تعدادی از مدیران کل پدافند غیر عامل استانها  و شهرداران نظرات خود را بیان کردن و در پایان از9 تن از  فعالان عرصه پدافند شهری تقدیر بعمل آمد 0