نسخه آزمایشی
Menu

غبار آسیب‌های اجتماعی روی چهره‌زیبای کرمانشاه را گرفته است/موفق به‌کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی شده‌ایم

غبار آسیب‌های اجتماعی روی چهره‌زیبای کرمانشاه را گرفته است/موفق به‌کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی شده‌ایم


مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه استان کرمانشاه، یک استان ثروتمند است گفت: این استان از لحاظ سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و مادی دارای ظرفیت های خیلی خوبی است. معادن، کشاورزی، مسیر کربلا و آثار باستانی تنها بخشی از این ظرفیتها است.

مدیرکل دفتر اموراجتماعی و فرهنگی  با بیان اینکه استان کرمانشاه، یک استان ثروتمند است گفت: این استان از لحاظ سرمایه های اجتماعی، فرهنگی و مادی دارای ظرفیت های خیلی خوبی است. معادن، کشاورزی، مسیر کربلا و آثار باستانی تنها بخشی از این ظرفیتها است.
وی اظهار داشت: در حوزه اجتماعی و فرهنگی کرمانشاه، ظرفیت‌های خوبی همچون بزرگان فرهنگ و هنر در طول تاریخ ایران و درحال حاضر دارد؛ نمونه ای از این تاریخ، یارمحمدخان است.چند صباحی‌است که احداث مقبره این یار ستارخان و باقرخان به عنوان یک ظرفیت اجتماعی توسط مسولان استان مورد توجه قرار گرفته است. ساخت مقبره ای در خور شان یارمحمد خان می تواند یک فرصت فرهنگی اجتماعی برای استان شود.
غبار آسیب‌های اجتماعی روی چهره‌زیبای کرمانشاه را گرفته است.
ایشان با اشاره به اینکه وضعیت اجتماعی استان کرمانشاه نیازمند توجهات خاصی است گفت: غباری از آسیب های اجتماعی این استان را فراگرفته است که در صورت کنار رفتن این غبار زیبایی های استان نمایان می شود و چهره زیبای ایران اسلامی خودش را نشان می دهد.
مدیرکل دفتر اموراجتماعی و فرهنگی گفت: برداشتن این غبار وظیفه دستگاه‌ها، نهادهای دولتی، سازمان ها و حتی سمن ها است که با مشارکت همگانی این تیرگی ها کنار می‌رود با برنامه ریزی هایی که به منظور کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی انجام شده کارهای خوبی در این زمینه شکل گرفته است. با اعتقادی که به سمن ها داریم در سال ۹۷ یک هزار برنامه که هر کدام طیف وسیعی از مخاطبین را داشته اند برگزار کرده‌ایم.
وی تصریح کرد: ۲۵ دستگاه عضو کارگروه اجتماعی و فرهنگی استان با اقدامات مداخله ای دست به دست هم داده اند تا آسیب های اجتماعی را کاهش بدهند. در سال گذشته نسبت به سال ۹۶ شاهد کاهش ۸/۵درصدی وقوع طلاق و افزایش ۱/۷درصدی ازدواج بوده ایم. خودکشی منجر به مرگ نیز در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ حدود ۱۴ درصد کاهش داشته است و در سال گذشته نیز توانستیم آن را کنترل کنیم.
گودرزی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد متکدیان معتاد هستند، در کرمانشاه یک مرکز ماده ۱۶برای ترک و بهبود معتادین زیر نظر مستقیم بهزیستی وجود دارد که معتادین با حکم دادستانی به این مرکز منتقل می شوند. همچنین ۲۰ مرکز ماده ۱۵زیر نظر بهزیستی توسط بخش خصوصی اداره می شود و ظرفیت خوبی برای بهبود معتادین دارد و یکی از برنامه های کمک به آنها بوده است.
وی یادآور شد:در روزهای پایانی سال گذشته یک هزارو ۵۰۰ نفر متکدی و معتاد متجاهر جمع آوری شد که در کاهش بزه به ویژه جرائم خرد نقش بسزایی داشت. متاسفانه برخورد خانواده ها با معتادین برخورد قهری است و در کرمانشاه فرد معتاد به واسطه طرد شدن از خانواده در کمتر از ۲ سال به کارتون خوابی کشیده می شود اما در استانهای دیگر این چنین نیست.
مدیرکل دفتر اموراجتماعی و فرهنگی اظهارداشت: متکدیانی دستگیر شده اند که روزانه بالغ بر ۲۰۰ – ۳۰۰ هزار تومان و ماهیانه تا ۱۰میلیون تومان در آمد دارند.
وی اظهارداشت: برای اردوگاه کنگاور نیز ۳ میلیارد اعتبار در نظر گرفته ایم که در صورت تخصیص و راه اندازی این مرکز می توانیم روی مهارت آموزی و اشتغال معتادین بازگشته به زندگی کار کنیم و برای آنها موقعیت های اشتغالی ایجاد کنیم.
دفاتر تسهیل‌گری گام بزرگی برای شناخت ظرفیت‌ها و آسیبهای محلات حاشیه ای است
در بحث مناطق حاشیه نشین از اواخر سال ۹۶ حدود ۱۳ محله حاشیه ای در اطراف شهر کرمانشاه که در طول تاریخ به دلایل مختلف مهاجرت های قبل از انقلاب و جنگ موجب شده است که جمعیت ۵۵۶ هزار نفری استان در دهه ۵۰ به بیش از یک میلیون نفر در حال حاضر برسد مورد توجه قرار گرفت.
وی گفت: تصمیم گرفتیم که با اجتماع محور بودن و توسعه بازآفرینی مشکلات این مردم را کاهش بدهیم بنابراین در سال ۹۶ پنج دفتر تسهیل گری را راه اندازی کرده ایم که تمام اطلاعات افراد و خانوارها را دراین۵دفتر جمع آوری کرده ایم و در بحث اقتصادی برای کمک به خانواده ها با توجه به پتانسیل های خود محلات انتخاب شده اند و با کمک آنها برنامه ها را اجرا کرده ایم که در این برنامه توانمندسازی به کمیته امداد و بهزیستی آموزش های صنایع دستی و کارآفرینی به زنان بی سرپرست یا بدسرپرست و ایجاد بازارچه ها در دستور کار قرار دارد.
یادآور می شود :کرمانشاه در بین ۱۰ استان پایلوت این طرح جزء استان های برتر است. در مناطق حاشیه ای استان ۲۵۶ هزارنفر زندگی می کنند که ۲۲۷ هزار نفر آنها در اطراف شهر کرمانشاه هستند.
با احتساب جمعیتی که در بافت های تاریخی، فرسوده و ناکارآمد شهری زندگی می کنند این آمار به ۴۱۱ هزار نفر در شهر کرمانشاه می‌رسد.
مدیرکا دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استاندار کرمانشاه با اشاره به تشکیل ۴ دفتر تسهیلگری دیگر در سال ۹۷ از راه اندازی دفاتر این برنامه در شهرهای اسلام آبادغرب، هرسین و محله دولت آباد کرمانشاه خبرداد و گفت:در این برنامه ۶ کارشناس اداری در رشته های اجتماعی، اقتصادی ،روانشناسی، حقوق، برنامه ریزی شهری و یک دفتر دار تشکیل شده اند و در کنار این مباحث آمارو شناسایی توانمندی ها و آسیب ها به امر مشاوره مراجعین نیز مشغولند.
درستاد بازآفرینی شهری کارهای کالبدی درحال انجام است که می‌‌تواند توسعه پایداری را درمناطق ناکارامد شهری ایجاد کند.
وی گفت:برای ایجاد نشاط اجتماعی محلات در۱۳محله زمین های ورزشی چند منظوره با اعتباری که به شهرداری داده ایم درحال احداث است .ما اعتقاد داریم مردمی که دراین مناطق زندگی می کنند شهروندان درجه ۲ نیستند بلکه باید هم سطح بادیگر مناطق دیده شوند و از امکانات زیربنایی و رفاهی بهره مند شوند.
آموزش و پرورش موظف به شناسایی و رفع مشکل کودکان بازمانده از تحصیل است
۶۲۰ کودک بازمانده از تحصیل را آموزش و پرورش استان کرمانشاه شناسایی کرده است و مقرر شده است که با اعتباری که دراختیارشان گذاشتیم با شناسایی موانع سعی درمرتفع کردن آنها بکنند. بهزیستی نیز مشغول جمع آوری و ساماندهی کودکان کار شده است این سازمان مکلف است که با شناسایی این افراد دلایل کارکردن آنها را بررسی کند.خانواده‌ها یا به علت نیاز مادی یا به دلیل عادت داشتن به این کارعلی رغم تمکن مالی کودکانشان را برای کسب درآمد به سطح خیابان می فرستند. وی درپاسخ به این سؤال که آیا درسطح استان متکدیان و کودکان کار سازمان یافته وجود دارد یا خیر گفت:تا بحال چنین موردی مشاهده نشده است، اما درخصوص متکدیان، سال گذشته یک باند غیرکرمانشاهی دستگیر شد که دریکی از مناطق حاشیه ای شهر منزلی را اجاره کرده متکدیان را با مینی بوس درسطح شهر توزیع و شب ها نیز آنها را جمع آوری می کردند که درستاد ساماندهی متکدیان موضوع مطرح و این شبکه نیز متلاشی شد.
وی با درخواست از دستگاه قضایی استان مبنی بربرخورد قاطع با بهره کشی از کودکان و نوجوانان تأکید کرد:تا مردم همراهی و همکاری نکنند امکان جمع آوری متکدیان و معتادان متجاهر وجود ندارد.ایرانیان مردمی مهربان و نوع دوست هستند اما کمک ها باید از طریق دستگاه ها ی متولی و انجمن های خیرین جمع آوری و توزیع شود.
۴۳ روستای کرمانشاه دارای زمین فوتبال می شوند.
گودرزی بیان داشت: درحوزه نشاط اجتماعی بحث توسعه ورزش دراستان کرمانشاه دردو بخش عمومی و حرفه ای دنبال خواهد شد.از اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای برای ۴۲ روستای استان کرمانشاه که جمعیت قابل توجهی دارند ۴۲ زمین فوتبال و مینی فوتبال دردست احداث است که تا مهرماه به بهره برداری خواهند رسید.
وی افزود: طرح دیگر حوزه ورزش که شهرداری و اداره کل ورزش و جوانان متولی برگزاری آن هستند برگزاری جشنواره ورزشی محلات در۸۸ محله درقالب ۸ رشته برای آقایان و ۴رشته برای بانوان می باشد.ورزش یک حوزه فرابخشی است و نباید انتظارداشته باشیم که تنها اداره کل ورزش و جوانان تمام مسئولیت آن را به دوش بکشد.
همه ادارات موظف به رعایت حقوق شهروندی هستند.
دستیاراستاندار کرمانشاه درامور حقوق شهروندی از ابلاغ تصویب نامه حقوق شهروندی و نظام اداری شورای عدالت اداری به تمام دستگاه های اداری استان خبر داد و گفت:حقوق شهروندی از جمله موضوعاتی است که دولت تدبیرو امید به آنان تأکید داشته است.
وی با تأکید براینکه حقوق شهروندی همه آحاد جامعه درهرنقطه ای از ایران اسلامی را شامل می شود و تنها مختص شهرنشین ها نیست گفت:درحقوق شهروندی درمقابل حقوقی که برای فرد درنظر گرفته می شود یکسری تکالیف نیز برعهده وی گذاشته شده است.
دانشنامه کرمانشاه در قالب ۸۸ جلد کتاب تدوین می‌شود
دانشنامه استان طرحی بود که بلافاصله با انتصاب الهی تبار به عنوان معاون سیاسی استاندار مطرح شد و پرپوزال آن توسط یک تیم دانشگاهی تهیه شد و درکارگروه اجتماعی فرهنگی مقرر شد برای دریافت اعتبار از طریق فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به شورای برنامه ریزی برده شود.
این دانشنامه شامل ۸۸ جلد کتاب است که لازمه این موضوع این است که اعتبار مناسب به آن تخصیص داده شود.دانشنامه دفاع مقدس این مجموعه آماده انتشار شده است و درصورت تصویب اعتبار چاپ خواهد شد.
وی افزود: کرمانشاه باید جایگاه منطقه ای خود را به دست بیاورد. جنگ نیز خود گنجینه ای است و می توانیم از این گنجینه ارزش های فراوانی از ایثار و مقاومت را در استان استخراج کنیم .تا انتخابات