نسخه آزمایشی
Menu

مراسم اربعین با حضور پررنگ سمن‌ها برگزار می‌شود.

مراسم اربعین با حضور پررنگ سمن‌ها برگزار می‌شود.


60 گروه از سمن‌های تخصصی، بهداشت درمان، زیست محیطی و فرهنگی، مشارکت گسترده‌ای در طول مسیر عبور زوار اربعین حسینی (ع) در استان برعهده خواهند داشت.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی گفت: 60 گروه از سمن‌های تخصصی، بهداشت درمان، زیست محیطی و فرهنگی، مشارکت گسترده‌ای در طول مسیر عبور زوار اربعین حسینی (ع) در استان برعهده خواهند داشت.

علیرضا گودرزی روز سه شنبه مورخ 9/7/98 در جلسه هماهنگی مشارکت سازمان های مردم نهاد در کمک به برگزاری باشکوه مراسم اربعین که در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه برگزار شد، افزود: این سه گروه تخصصی از سمن ها در پاکسازی محیطی طول مسیر اربعین، برگزاری آیین های فرهنگی و هنری و بهداشت و درمان زوار در کنار موکب ها و دستگاه های اجرایی فعالیت خواهند داشت.

گودرزی در ادامه به عملکرد موفق سمن‌ها در بحران زلزله سال ۹۶ کرمانشاه به ویژه در بحث جمع آوری زباله و پسماندها، پاکسازی محیطی، درمان، بهداشت و کارهای فرهنگی اشاره کرد و بیان داشت:  هنوز هم با گذشت ۲ سال از زلزله سمن ها در مناطق زلزله زده حضور دارند و از نظر روحی، روانی و درمانی به مردم آن مناطق خدمت رسانی می کنند.

وی همچنین به خدمت رسانی گسترده سمن ها در سیل فررودین ماه سال جاری در بحث جمع آوری کمک های مردمی اشاره و ابراز امیدواری کرد؛ سمن ها در برگزاری مراسم اربعین از تجربیات ارزنده خود به ویژه در مسائل زیست محیطی جمع آوری زباله، پسماندها و بهداشت محیط استفاده کنند.

 گودرزی در ادامه از سمن های فرهنگی خواست با برگزاری آیین ها و نمایش های مذهبی، تئاتر خیابانی و تعزیه حال و هوای معنوی به مراسم اربعین امسال بدهند.

 مدیرکل دفتر اجتماعی استانداری کرمانشاه، کمک به برگزاری مراسم اربعین را کاری خیر، ارزشمند و معنوی توصیف کرد و اظهار داشت: سمن ها می توانند از تشکل های دیگر استان کمک بگیرند و همچنین انتظار داریم برنامه برای بازگشت زوار نیز داشته باشند.

گودرزی در پایان گفت: در مراسم اربعین از قشرها و رده های سنی مختلف کودک، اتباع خارجی، پیرمردها و حتی بیماران برای گرفتن شفاعت از اهل بیت وجود دارند بنابراین با یک جامعه هدف خاصی روبرو نیستیم که بتوانیم در بحث آموزش های بهداشتی و زیست محیطی برای آنان در کوتاه مدت مطرح کنیم از همین رو باید از ظرفیت سمن ها در کنار دستگاه های اجرایی استفاده کنیم.   

۱۰ گروه هنری در مراسم اربعین مشارکت می کنند

معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه نیز در این جلسه گفت: در ایام اربعین ۱۰ گروه هنری از استان به اجرای برنامه های مختلف فرهنگی مانند تئاتر خیابانی، تعزیه و نمایش های آیینی در شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب خواهند پرداخت.

مظفر تیموری، همچنین از برگزاری ایستگاه نقاشی با حضور هنرمندان  و جشنواره عکس با حضور عکاسان برتر استان، توزیع کتاب و دفترک تبلیغاتی و صنایع دستی در ایام مراسم اربعین در استان خبر داد.

آموزش موکب داران برای رعایت بهداشت محیط و نحوه جمع آوری زباله و پسماندها، توزیع کیسه های زباله بین سمن ها از جمله درخواست سمن های شرکت کننده برای مشارکت بهتر در مراسم اربعین بود.تا انتخابات