پنجشنبه 14 اسفند 1393   13:56:58
English
|
صفحه اصلی
تماس با ما
نقشه سایت
استانداری کرمانشاه
فرماندار
یاور محمدی
ورود کاربران
بازدیدها
تعداد بازديد از سايت: 9573178
تعداد بازديد زيرپورتال: 109128
اين زيرپورتال امروز: 62
تعداد بازديد اين صفحه: 109128
در امروز: 5900
اين صفحه امروز: 62
اطلاعیه ها
پیام فرماندار
مستندات فرمانداری
چارت سازمانی فرمانداری
چارت سازمانی فرمانداری شهرستان هرسین
شماره تماس کارکنان
بانک اطلاعات شهرستان
راهنمای گردشگری
گور دخمه هاي اسحاقوند

گور دخمه هاي اسحاقوند

گور دخمه هاي اسحاقوند

این گوردخمه ها در ۲۵ کیلومتری جنوب غربی هرسین ، در شمال شرقی روستای ده نو واقع شده اند . نام این گوردخمه ها برگرفته از روستایی به نام اسحاق وند می باشد که در شمال این گوردخمه ها قرار گرفته است . در میان اهالی محل گوردخمه های مورد بحث به فرهاد تاش معروف اند .

این مجموعه شامل سه گوردخمه می باشد که گوردخمه سمت راست بالاتر از دو گوردخمه دیگر قرار گرفته است . گوردخمه سمت چپ به شکل تاقچه ای به عمق ۸۵ سانتی متر و عرض ۱۰/۲ متر است . گوردخمه وسطی به عمق ۷۵/۱ متر و عرض ۶۳/۱ سانتی متر می‌باشد . گوردخمه سمت راست نیز به عرض ۱۰/۲ متر است . اطراف هر یک از این گوردخمه‌ها قاب بندی شده است .

در بخش فوقانی گوردخمه وسطی تصویر مردی به حالت تمام قد به ارتفاع ۸۷/۱ متر و با چهره ای نیم رخ حجاری شده است . این شخصیت لباس چین دار بلندی پوشیده است . وی دست های خود را به حالت نیایش در جلو صورت قرار داده است . در مقابل او مشعلی به ارتفاع ۸۳ سانتی متر قرار دارد . پس از آن نیز آتشدانی به ارتفاع ۹۴ سانتی متر مشاهده می شود . در پشت این آتشدان ، شخصیتی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر حجاری شده که دست‌هایش را بلند کرده و از پشت شیء را گرفته است .

زمانی این گوردخمه ها را به دوره ماد نسبت می دادند ولی امروزه در مورد زمان ساخت آنها اختلاف نظرهایی وجود دارد . بطوریکه هرتسفلد آنها را به دوره هخامنشی نسبت داده و معتقد است که گوردخمه وسطی قبر گئومات مغ می باشد . اگر چه عده ای دیگر نیز این گوردخمه را متعلق به دوره هخامنش می دانند ولی در انتساب آن را به گئومات مغ بی پایه و اساس می دانند . در پژوهش های اخیر نیز این گوردخمه ها را به دوره سلوکی نسبت داده اند که در زمان اشکانیان نقش آتشدان و پیکره شخصیتی که هر دو دست هایش را بلند کرده و از پشت شیء را گرفته حجاری شده است .

ارتباط با ما
بسمه تعالی
شهروندان گرامی می توانند هرگونه انتقاد و پیشنهاد خود را در خصوص عملکرد پورتال فرمانداری به روابط عمومی منعکس نمایند
شماره تلفن روابط عمومی : 45122001
ایمیل :
nematveismoridi@yahoo.com   ( ایمیل روابط عمومی )
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (ksguest)


Powered By Sigma ITID.