Menu

دکتر رازانی:

زبان فارسی مهم ترین عامل تحکیم پیوند میان ایرانیان است


استاندار کرمانشاه گفت: زبان و ادب فارسی و هویت ایرانی یک پیوستگی عمیق با یکدیگر دارند و در طول تاریخ هیچ چیز دیگری به اندازه زبان فارسی، پیوند ایرانیان با یکدیگر را تحکیم نبخشیده است.

به گزارش واحد خبر روابط عمومی و امور بین الملل استانداری کرمانشاه؛ دکتر رازانی در آیین گشایش دوازدهمین گردهمایی بین‌المللی انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، که از امروز (15 شهریور)با حضور قائم مقام وزیر علوم، جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی و مسئولین استانی، در دانشگاه رازی کرمانشاه آغاز به کار کرد اظهار داشت: زبان و ادبیات فارسی از جمله موضوعاتی می باشد که می تواند دستمایه برگزاری همایش های منطقه ای، ملی و بین المللی باشد.

استاندار کرمانشاه گفت: زبان و ادب فارسی امروز یک میراث معنوی جهانی و از دستآوردهای مهم بشریت است؛ به گونه ای که در این عرصه جهانی زوال ناپذیر گشته است.

این مقام عالی استان با اشاره به اینکه امروزه بزرگان شعر و ادب فارسی بر بلندای قلل رفیع ادب جهانی می درخشند؛ عنوان کرد: در دنیا نمونه هایی همچون فردوسی، سعدی، حافظ، سنایی، عطار و مولوی انگشت شمار هستند و هرگاه ترجمه ای از مثنوی مولانا به زبان های مختلف منتشر می شود، جزو پرفروشترین کتاب ها می شود.

وی افزود: با آنکه در برگردان یک شعر از زبانی به زبان دیگر بسیاری از زیبایی های آن از میان می رود ولی با این وجود آنچه که از مولوی منتقل شده توانسته دل ها و ذهن های بزرگ را تسخیر کند.

دکتر رازانی با تاکید بر این موضوع که شکوه میراث فرهنگی این سرزمین در طول تاریخ بزرگان بسیاری را شیفته ی خویش کرده است در ادامه اظهار داشت: آن هایی که با تاریخ، فرهنگ و ادب این سرزمین آشنا شده اند، کارشان به شیفتگی و عاشقی کشیده شده است. به عنوان نمونه چند سال قبل یکی از ایرانشناسان بزرگ درخواست کرده بود پس از مرگ پیکرش را در این سرزمین به خاک بسپارند.

وی در دنباله سخنانش به تشریح رابطه زبان و ادب فارسی با دین مبین اسلام پرداخت و گفت: بعد از زبان عربی که زبان اسلام است و قرآن به این زبان نازل شده، فارسی دومین زبانی محسوب می شود که به این دین مبین غنای بسیار بخشیده و در گسترش آن نقش بزرگی داشته است.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: امروزه زبان فارسی آنچنان با دین رهایی بخش اسلام آمیخته شده که در کرسی های دین شناسی توصیه می شود اگر نتوانستید عربی را فرابگیرید با دانستن زبان فارسی دریچه ای به روی شما گشوده می شود که با کمک آن می توانید دین اسلام را بشناسید.

وی تصریح کرد: در مقابل، زبان فارسی نیز به واسطه محتوایی که دین اسلام به آن بخشیده، این میزان از غنا و اعتلا را  پیدا کرده است به گونه ای که اگر ورود اسلام به پهنه ایران زمین رخ نمی داد بدون شک امروز این میراث پربار و غنی زبان و ادب پارسی را نداشتیم.

این مقام عالی استان با اشاره اینکه یک آمیختگی و پیوستگی بسیار عمیق میان زبان و ادب فارسی و دین اسلام وجود دارد در ادامه اظهار داشت: اسلام در شکل گیری محتوای دینی و عرفانی آثار بزرگان ادب و زبان فارسی به ویژه مثل مولوی بسیار اثرگذار بوده است. .

وی در سومین فراز از سخنانش به پیوستگی میان زبان و ادب فارسی و هویت ایرانی پرداخت  گفت: در این سرزمین اقوام و مذاهب گوناگونی هستند و در طول تاریخ هیچ چیز به اندازه زبان فارسی، پیوند میان ایرانیان با یکدیگر را تحکیم نبخشیده است.

دکتر رازانی افزود: این کشور در طول هزاره های مختلف هجوم های بنیان برافکنی همچون هجوم یونانیان، مغول و تیموریان را به خود دیده است و همچنین شاهد تسلط اعراب بوده است ولی آن عنصر ریشه داری که هویت ایرانیان را حفظ کرده زبان فارسی بوده است.

 استاندار کرمانشاه ادامه داد: در جریان ورود اسلام هرچند خط فارسی به خط عربی تبدیل شد اما زبان فارسی همچنان باقی ماند و در ادامه توانست به عنوان زبان مشترک ایرانیان جایگاه خویش را حفظ کند و همه این ها نشان دهنده اهمیت این عنصر مهم فرهنگی در هویت ماست.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: امروز تمامی ارتباطات ایرانیان با جهان خارج با بهره گیری از این زبان است. منطقیون در تعبیر بسیار معروفی گفته اند؛ انسان حیوان ناطق است. یعنی اگر توانایی نطق را از آدمی بگیرند از انسانیت می افتد و هیچ اندیشه ای بدون آن شکل نمی گیرد که در ادامه به تقریر درآید. به عبارتی زبان وسیله فهم و ارتباط با جهان پیرامون است.

این مقام عالی استان اظهار داشت: زبان فارسی در گذشته با چالش هایی همچون هجوم های سرزمینی روبرو بود ولی در دنیای متحول شده امروز با یک چالش فرهنگی جدی مواجه شده است. امروزه تحولات علمی و تکنولوژیک بسیاری در سطح جهان پدید آمده و اگر به غنا و روزآمدی زبان نپردازیم ممکن است زبان فارسی در مقابل روند جهانی شدن نتواند کارآمدی خود را نشان دهد و دچار استحاله شود و ممکن است در دهه های آینده با نوع جدیدی از فارسی دگرگون شده روبرو شویم.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی باید تلاش کرد تا بتوانیم کارآمدی زبان فارسی را همچنان حفظ کنیم و این بخش همچنان عنصر اصلی هویت ما ایرانیان باقی بماند.

دکتر رازانی عنوان کرد: هویت ایرانی در طول تاریخ به سبب پویایی زبان فارسی حفظ شده و این زبان همچنان می تواند کارآمدی و تاثیر خود را نشان دهد. در این میان تلاش هایی همچون برگزاری کنگره ها، همایش ها و گردهمایی هایی از این سنخ می تواند به حفظ فرهنگ، تاریخ و هویت ایران زمین کمک کند و باید از تداوم آن ها حمایت کرد.اوقات شرعی
آب و هوا