نسخه آزمایشی
Menu

استاندار كرمانشاه:

شهرداران بايد زمينه ساز مشاركت مردم باشند/ توجه به رويداد گردشگري روستايي 2020 الزامي است

استاندار كرمانشاه گفت: شهرداران بايد بستر لازم را براي مشاركت مردم در اداره امور شهر فراهم كنند.

به گزارش واحد خبر اداره كل روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ مهندس هوشنگ بازوند در دومين گردهمايي شهرداران استان كه با حضور معاون هماهنگي امور عمراني استانداري و مديران ستادي اين حوزه در محل سالن تدبير استانداري برگزار شد، اظهار داشت: بايد از شهرداران استان در تلاش براي تحقق بيش از 50 درصد درآمد شهرداري در 6 ماهه اول سالجاري تشكر كنيم و اين موضوع عليرغم همة مشكلاتي كه شهرداري ها با آن مواجه هستند، محقق شده است كه نشان از فعاليت و تلاش شهرداران دارد.

وي با بيان اينكه گردهمايي شهرداران بايد در هر فصل تشكيل شود خواستار حضور بعضي از مديران دستگاه هاي اجرايي به فراخور سوالات و مشكلات كاري شهرداران در اين گردهمايي شد.

نماينده ارشد دولت در استان با اشاره به ضرورت تعيين عوارض از سوي اعضاي شوراي ها براي توجه بيشتر به عمران و آباداني شهر تصريح كرد: شوراها بايد بحث عوارض در شهرداري ها را تصويب كنند زيرا فلسفه ايجاد و تشكيل شوراها كمك به اداره شهر با مشاركت بيشتر مردم و بكارگيري مشاركت مردم در اداره شهر است و با تشكيل شوراها مقرر شده يكسري از كارها كه بايد توسط دولت صورت مي گرفت اين كارها با جلب مشاركت مردم براي بهتر و بيشتر به اداره امور شهر، توسط شوراها صورت گيرد لذا دفتر شهري استانداري بايد اين موضوع را پيگيري كند.

وي همچنين با تاكيد بر توجه ويژه به شهرداري هاي تازه تاسيس شهرهاي كوچك ظهار داشت: طبيعي است كه اين شهرداري ها با مشكلاتي روبرو باشند بنابراين ضروري است كه اين گونه شهرداري ها را حمايت كنيم تا بتوانند بر مشكلات فائق آيند.

مهندس بازوند در ادامه خواستار تلاش براي در نظر گرفتن يك اعتبار و بودجه براي شهرهاي در مسير ترانزيت به منظور جبران آسيب به مسيرهاي جاده اي اين شهر ها شد و گفت: بعضي از شهرها كه در اين مسير قرار دارند بايد با رايزني با مسئولين راه و شهرسازي نسبت به در نظر گرفتن بودجه براي آنان اقدام كرد زيرا طبيعي است كه با عبور كاميون ها اين مسيرهاي ترانزيتي دچار مشكل و صدمه شوند.

مقام ارشد استان خواستار فعال تر شدن كميته تطبيق براي اجراي سريعتر مصوبات شهرداري ها شد و بيان داشت: بايد تلاش شود تا كميته تطبيق با فعال تر شدن نسبت به اجراي مصوبات شهرداري ها اقدام كند زيرا اين موضوع منجر مي شود كه مصوبات شهرداري ها براي اجرا جهت عمران و آباداني با معطلي روبرو نشوند.

استاندار كرمانشاه در ادامه با اشاره به عدم فعاليت مناسب پروژه مسكن مهر ماهيدشت خواستار جمع بندي لازم ظرف 10 الي 15 روز آينده براي حل مشكل اجراي اين پروژه از سوي متوليان و دستگاه هاي اجرايي ذيربط شد.

مهندس بازوند همچنين از فعاليت ها و تلاش هاي شهرداري هاي استان به ويژه شهرداري هاي در مسير تردد زوار عتبات عاليات در اربعين امسال تشكر كرد و گفت: ضروري است كه اگر مسئله و يا مشكلي هر كدام از شهرداري ها داشته اند، مطرح كنند تا براي سال آينده اين مراسم پرخير و بركت هر چه بهتر برگزار شود و انشاءا.. اين برنامه معنوي براي سال آينده نيز در استان با جديت تمام برگزار خواهد شد.

وي در ادامه با اشاره به ابلاغ قانون مديريت بحران خواستار بكارگيري اقدامات و توجه بيشتر شهرداران به مباحث پيشگيري در زمينه مديريت بحران با توجه به حواث طبيعي مانند سيل شد.

نماينده ارشد دولت در استان همچنين برگزاري رويداد بزرگ گردشگري روستايي 2020 براي استان بسيار مهم و اثربخش عنوان كرد و از شهرداران استان خواست با تلاش و فعاليت بيشتر و معرفي جاذبيت ها و توانمندي هاي مختلف به روند برگزاري اين رويداد كمك كنند.

استاندار كرمانشاه تصريح كرد: با يك رويداد بسيار بزرگ تحت عنوان رويداد گردشگري روستايي 2020 براي استان مواجه هستيم لذا شهرداران براي حوزه گردشگري بايد وقت بيشتري بگذارند و شهرداران توجه داشته باشند كه اگر مي خواهند سرانه درآمد مردم را افرايش دهند يكي از راهكارهاي موثر آن، توجه ويژه به حوزه گردشگري است.

مهندس بازوند تاكيد كرد: شهرداران با معرفي جاذبيت ها و خلاقيت و ابتكار بايد ميزبان خوبي براي اين رويداد مهم باشند.

مقام عالي استان همچنين اظهار داشت: شهرداران بايد بستر ساز مشاركت مردم در اداره بهتر امور شهري باشند و بستر را طوري فراهم كنند كه مشاركت مردم بكار گرفته شود و فراهم ساختن اين بستر به سليقه ها و نوآوري شهرداران بستگي دارد لذا هر شهرداريي كه سليقه و خلاقيت بيشتري داشته باشد مي تواند زمينه ساز مشاركت بيشتر مردم در اداره امور شهر براي عمراني و آباداني باشد.

وي بيان داشت: ضروري است كه شهرداران براي جذب بيشتر مشاركت مردم، از ايده ها و نظرات مشاورين كه در حوزه شهري صاحب نظر هستند، استفاده كنند زيرا اين موضوع علاوه بر افزايش درآمد سرانه مردم به عمران شهرها نيز كمك مي كند بنابراين شهرداران موظف هستند كه به كارهاي نوآوري توجه كنند.

استاندار كرمانشاه افزود: بعضي از شهرها كه با زلزله مواجه شدند، از لحاظ آسفالت به جهت تردد زياد كاميون ها دچار مشكل شدند لذا به دنبال اين هستيم كه قير رايگان جهت آسفالت معابر اين شهرها به ويژه شهر سرپل ذهاب اختصاص پيدا كند.

مهندس بازوند در ادامه سخنان خود با بيان اينكه شهرداران بايد ارتباط خود را با رسانه ها بيشتر كنند،  گفت: بعضي از شهرداري ها ارتباط خوب با رسانه ها ندارند و همة شهرداري ها موظف هستند ارتباط خود را با رسانه ها به ويژه صداوسيما، خبرگزاري ها و مطبوعات گسترش دهند و به منظور شفاف سازي از خبرنگاران دعوت كنند كه برنامه هاي آنان را اعلام كنند و هيچ كس نبايد از نقد دلسوزانه واهمه داشته باشد.

وي در پايان سخنان خود توجه به رونق بخشي به صنعت مسكن و همچنين مبارزه با فساد در ساختار شهرداري ها را مورد تاكيد قرار داد.