نسخه آزمایشی
Menu

معاون اقتصادي استانداري:

پتروپالایش ۸۰ هزار میلیاردی آناهیتا کرمانشاه بزودی کلنگ‌زنی می‌شود


«پتروپالایش آناهیتا» از خواب ۱۴ ساله بیدار شده است؛ به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه «طی یکی دو ماه آینده عملیات اجرایی این طرح ۸۰ هزار میلیارد تومانی آغاز می‌شود.»

به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري كرمانشاه؛ هدایت حاتمی روز دوشنبه در گفت و گويي اختصاصي با خبرنگار ایرنا گفت: ۵۰ پروژه کلیدی برای تحول در استان در سه سطح مشاغل کوچک و خانگی، مشاغل و بنگاه های متوسط و طرح ها و بنگاه های بزرگ اقتصادی در حال پیگیری است.

 

وی این پروژه ها را در حوزه های بهداشت و درمان، صنعت، نفت و پتروشیمی، گردشگری، جهاد کشاورزی، حمل و نقل و تجارت عنوان کرد و گفت: این طرح ها با محوریت بخش خصوصی در حال پیشرفت و جدا از برنامه‌های عمرانی جاری است که با اعتبارات دولتی انجام می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه با بیان اینکه از بین این ۵۰ پروژه ۲ طرح از برجستگی و ویژگی متفاوتی برخوردارند، اظهارداشت: «پتروپالایش آناهیتا» و «پتروشیمی اسلام آبادغرب» این ۲ طرح مادر هستند که هم طرح اقتصادی و هم دانشگاه محسوب می شود زیرا صنایع بالادستی و پایین دستی خود را به صورت جدی تحت تاثیر قرار می دهند.

پتروشیمی اسلام آبادغرب در آستانه اجرا

حاتمی گفت: پروژه پتروشیمی اسلام آبادغرب تمام مراحل اداری و مالی را در ماه های گذشته پشت سر گذاشته و خرید زمین و بخشی از تجهیزات آن هم انجام شده و ما برای آغاز عملیات اجرایی دنبال یک فرصت مناسب هستیم.

کلنگ زنی آناهیتا؛ بزودی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه درباره پروژه پتروپالایش آناهیتا نیز عنوان کرد: موانع مالکیتی و حقوقی این طرح با پیگیری استانداری برطرف شده و ما هم اکنون مشغول فراهم کردن زمین تجهیز کارگاه آن هستیم.

او گفت: ما برای این پروژه باید یک شهرک بسازیم زیرا حدود پنج هزار نیرو به صورت مستمر در آنجا مستقر خواهند شد.حاتمی ابراز امیدواری کرد که طی یکی دو ماه آینده مراسم رسمی افتتاح عملیات اجرایی پتروپالایش آناهیتا آغاز شود.

 زمین محل احداث طرح پتروپالایش آناهیتا در کیلومتر ۱۵ بزرگراه کرمانشاه – همدان

جزییات طرح ۸۰ هزار میلیاردی آناهیتا

معاون اقتصادی استانداری کرمانشاه زمان پیش بینی شده برای احداث این طرح را چهار سال عنوان کرد و درباره اعتبارات آن نیز گفت: احداث پتروپالایش آناهیتا سه تا چهار میلیارد دلار معادل ۷۰ تا ۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد که عدد بسیار بزرگی است.

او درباره سرمایه گذار پترو پالایش آناهیتا نیز گفت: وزارت نفت با یک شرکت خصوصی این پروژه را پیش می برند؛ پیش از این شریک وزارت نفت هلدینگ سرمایه گذاری شستا بود اما چون ناموفق بود، تغییر مالکیت داده شد و «شرکت پتروپالایش آناهیتا» به ‌عنوان مالک و سرمایه گذار جدید جایگزین آن شد.

به گفته حاتمی، ۶۷ درصد از مالکیت پروژه در اختیار شرکت پتروپالایش آناهیتا و ۳۳ درصد متعلق به وزارت نفت است.

تلاش برای ایجاد منطقه ویژه پتروشیمی

تا پیش از این قرار بود این پروژه به صورت پالایشگاه احداث شود اما به گفته حاتمی این طرح با استفاده از دانش روز تبدیل به پتروپالایش شده و قرار است علاوه بر انجام فعالیت های پالایشی، صنایع پایین دست مبتنی بر پتروشیمی را نیز تقویت کند که با این اقدام دیگر ما شاهد خام فروشی نخواهیم بود.

حاتمی گفت: امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم همین منطقه پتروپالایش آناهیتا را به منطقه ویژه پتروشیمی تبدیل کنیم.

استفاده از نیروی بومی در ساخت طرح‌ها

حاتمی اظهار داشت: با سرمایه گذاران پترو پالایش آناهیتا و پتروشیمی اسلام آبادغرب توافق کرده ایم که در ساخت طرح ها از نیروهای بومی استان استفاده شود.

رونق سرمایه گذاری در کرمانشاه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه گفت: رشد شتابان سرمایه گذاری در استان در بخش های مختلف به صورتی است که بخش ‌های زیرساختی استان باید به شدت تلاش کنند تا خود را به تقاضاهای سرمایه گذاران در شهرک‌های صنعتی برسانند تا با کمبود زمین مواجه نشوند و این یک خبر بسیار خوب است.

حاتمی با بیان اینکه ما امسال ۲۰ هزار میلیارد تومان جذب سرمایه گذاری برای استان را پیش بینی کرده ایم، گفت: برای ایجاد تحول ملموس در کرمانشاه نیازمند جذب رقم های دو تا سه برابر این اعداد هستیم آن هم به صورت مستمر و با پیگیری مجدانه با سازماندهی همه دستگاه های استان تا بتوان به ریشه‌کن شدن معضل ریشه‌دار بیکاری امیدوار بود.

پایان خواب ۱۴ ساله آناهیتا

به گزارش ایرنا، طرح احداث پالایشگاه آناهیتا دی ماه سال ۱۳۸۵ در نخستین سفر استانی هیات دولت نهم به کرمانشاه تصویب شد و موجی از شادی را به این استان بیکار آورد.

قرار شد در چهار سال از دل بیابان ۵۷۱ هکتاری در کیلومتر ۱۵ بزرگراه کرمانشاه – همدان پالایشگاه مدرن ۱۵۰ هزار بشکه‌ای بیرون بیاید؛ در عمل اما کار از مکان‌یابی طرح، خریداری زمین و فنس کشی نیمه‌کاره فراتر نرفت.

تا سال ۹۴ جز در سخنرانی‌ها هیچ حرفی از آناهیتا نبود تا اینکه علی ربیعی، وزیر وقت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دهم شهریور همین سال در سفر به کرمانشاه پشت لودر نشست و خواب ۹ ساله بزرگترین طرح سرمایه‌گذاری تاریخ کرمانشاه را پاره کرد.

قرار شد این پالایشگاه بین ۳۰ تا ۳۶ ماه بعد به بهره برداری برسد اما این وعده ثمر نداد و روزنه‌های امید مردم کرمانشاه با خورشید دهم شهریور غروب کرد و آناهیتا دوباره به خوابی عمیق فرو رفت تا اینکه اکنون بار دیگر امیدها برای ایستادن آناهیتا زنده شده است.

استان کرمانشاه پر از ظرفیت های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در ‌مرز عراق.

کرمانشاه با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۱ بخش، ۳۲ شهر، ۸۶ دهستان است.