نسخه آزمایشی

نماینده عالی دولت در سرپلذهاب:

بازسازی سرپل‌ذهاب با یک کار جهادی و انقلابی انجام شد


فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: بازسازی شهرستان زلزله زده سرپل‌ذهاب از خرابی‌های زلزله ویرانگر آبان سال۹۶، با یک اقدام جهادی و انقلابی و تلاش استاندار کرمانشاه و دلسوزی و همراهی مردم انجام شد.

محبت جمالی نیا روز چهارشنبه در جلسه کمیته زیرساخت سرپل ذهاب افزود: از تهدید زلزله برای شهرستان سرپل ذهاب در بسیاری از بخش ها فرصت سازی شد و رشد ۲۰ درصدی ساخت واحدهای مسکونی روستایی، افزایش تعداد طبقات واحدهای مسکونی شهری، افزایش بیش از هفت هزار واحد مسکونی شهری و ساخت بیش از ۵۹ واحد آموزشی فرهنگی و ورزشی در شهرستان سرپل ذهاب تنها بخشی از فرصت سازی انجام شده از قبل زلزله است.

وی اظهار داشت: مشکلات اقساط بانکی زلزله زدگان با توجه به پایان یافتن مدت ۲ساله امهال تسهیلات برای مردم مشکلاتی را بوجود آورده که عدم استفاده از تسهیلات تکمیلی ساخت اختصاص یافته بنیاد مستضعفان برای یک هزار و ۶۶۳ واحد مسکونی تخریبی یکی از این مشکلات است.

نماینده عالی دولت درسرپل ذهاب گفت: عدم وجود ساختمان انتقال خون برای خونگیری در سرپل ذهاب که مرکزیت چهار شهرستان همجوار و غربی استان کرمانشاه را دارد از دیگر مشکلات شهرستان است که باتوجه به تامین زمین لازم نیازمند تامین اعتبار ساخت می باشد.

جمالی نیا گفت: ساختمان‌های اداری، مراکز علمی جهاد کشاورزی، کتابخانه های عمومی و در مجموع ۲۸ واحد اداری آسیب دیده و تخریبی برای تکمیل بازسازی خود به اعتباری بیش از  ۵۷۰ میلیارد ریال نیاز دارند.

وی با اشاره به مشکلات راه های اصلی و فرعی شهرستان اضافه کرد: اصلاح و روکش آسفالت راه های اصلی شهرستان به طول ۸۹ کیلومتر نیازمند ۳۳۰ میلیارد ریال اعتبار است که در جریان بازسازی شهرستان دچار آسیب شده اند.

فرماندار سرپل ذهاب گفت: ترمیم و تعویض شبکه آبرسانی روستایی در مجتمع های سرقلعه و جگیران، تپانی، قلعه شاهین و دشت ذهاب نیازمند تامین اعتبار۳۸۰ میلیارد ریالی است تا مشکلات روستاییان حل شود.

جمالی نیا در پایان به اعتبارات لازم برای تکمیل زیرساخت های بازارچه مرزی تیله کو، ساماندهی میراث فرهنگی و ساخت ۸ دیوار حائل شهرستان نیز اشاره کرد. 

 

استاندار کرمانشاه نیز گفت: در چندسال گذشته به دنبال تکمیل ساخت و ساز واحدهای مسکونی و سرو سامان گرفتن زلزله زدگان بوده ایم که بخش بسیاری از آن انجام گرفته است.

هوشنگ بازوند افزود: گرانی مصالح باعث شد که زلزله زدگان بخصوص در قسمت شهری با مشکلات کمبود اعتبار موجه شوند که یک تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی برای آن ها درنظر گرفته شده است.

وی مشکلات استعلامات بانکی را سرراه دریافت این تسهیلات برشمرد و اذعان داشت: در تلاش هستیم که در تفاهم نامه ای با بانک مرکزی این محدودیت استعلامات بانکی را برای مردم برداشته تا بتوانند ازاین تسهیلات بانکی استفاده کنند  .

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: تکمیل بازسازی ساختمان‌های اداری شهرستان که ۳۶ واحد اداری می باشند تقریبا ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که بایدبرای تکمیل ۵۰ درصد باقیمانده را تامین اعتبار صورت گیرد از این رو  از محل اعتبارات زلزله که در سال جاری ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به استان اختصاص یافته برای تکمیل بازسازی این ادارات اعتبارات لازم تخصیص خواهد یافت.

بازوند تصریح کرد: شهرداری هم برای تکمیل زیرساخت‌های شهری برآورد ۳۶۰ میلیارد ریالی داشته که با کار کارشناسی اعتبار لازم برای شهرداری تخصیص خواهد یافت.

ایشان درادامه به بازگشایی بازارچه تیله کو اشاره کرد وگفت : بازدید میدانی از این بازارچه مرزی صورت گرفت که برای تکمیل زیرساختهای آن ۶۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.                                                                             

    استاندار کرمانشاه گفت: مستاجران زلزله زده تخریبی کانکس نشین در شهر سرپل‌ذهاب ۸۱ خانوار هستند که از زمین های دولتی شناسایی شده به مقدار ۲۵۰ قطعه برای این عزیزان در قالب طرح ملی اختصاص خواهد یافت.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت دارد.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال گذشته در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.اوقات شرعی
آب و هوا