نسخه آزمایشی
Menuشهرستان پاوه


اين شهرستان دارای 18 اثر تاريخی است.

روستای هجيج: روستاي هجيج در محدوده سيروان بخش مركزي پاوه فاصله روستا تا مركز شهر پاوه 30 كيلومتر از شمال و شمال شرق شهرستان به مريوان،  از جنوب شرق به بخش مركزي شهرستان پاوه،  از جنوب به دهستان نيسانه و از غرب روستاي اطراف نودشه ارتفاع 900 متر، از شمال و غرب و جنوب به كوهستان و از شرق به روستاي سيروان منتهي مي گردد. اين روستا 1200 سال قدمت دارد وجود بقعه امامزاده سيد عبيدالله كه از وي به عنوان برادر امام رضا ياد مي شود حكايت از قدمت روستا است.

 

مساحت بافت روستا 53/14 هكتار است. اين روستاداراي يك باب مسجد،  چله خانه،  خانقاه و امامزاده و همچنين يك باب كتابخانه مي باشد. يكي از اشتغالات ساكنان روستا توليد صنايع دستي مي باشد و يك واحد بسته بندي آب معدني در 5/1 كيلومتري شمال شرق روستا در كنار چشمه بل وجود دارد

چله خانه هجيج: اين بنا در مرکز روستای هجيج در قرن دوم هجری توسط سيد عبيدالله برادر امام رضا ساخته شده است اين مکان محلی برای عبادت سيد عبيدالله و هفت مريدش ساخته شده است بنا به سبک مساجد اوليه اسلام بسيار ساده و بدون تزئينات است اين بنا دارای چهار ستون در وسط است که ضلع شمالی اين بنا را صخره پوشانده است.در ورودی اين بنا يک راهرو قرار دارد که پس از عبور از راهرو وارد يک فضای مستطيل شکل با سقف کوتاه می شويم تا سال 1375 اين بنا بعنوان مسجد مرکزی مردم روستا مورد استفاده بوده است اما در سال 1375 به همت مردم روستا مسجدی ديگر در بالای چله خانه ساخته شد.اين بنا به شماره 24852 در تاريخ 18/12/1387 به ثبت آثار ملی رسيده است.

 

 حوض خانه هجيج: اين بنا در اوايل دوره قاجار برای غسالخانه روستا و همچنين وضوخانه اهالی روستا ساخته شده است اين بنا در فاصله 50 متری چله خانه قرار دارد.ستونی در مرکز بنا قرار دارد که با تيرکهای چوبی سقف حوض خانه را تشکيل داده که زيبايي خاصی به بنا داده است.اين بنا به شماره 24855 در تاريخ 18/12/1387 در فهرست آثار ملی قرار گرفت.