نسخه آزمایشی
Menu

معاون استاندار:

جمهوري اسلامي هيچ گاه نقض كننده تعهدات خود نبوده است

معاون سياسي و امنيتي استانداري گفت: جمهوري اسلامي ايران هيچ گاه نقض كننده تعهدات خود نبوده و همواره به تعهدات و تفاهماتي كه داشته، پايبند بوده است.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ محمد ابراهيم الهي تبار در نشست روز ملي جمعيت كه در تالار همايش هاي بيمارستان امام رضا(ع) برگزار شد، افزود: اين روز ها شاهد تحولات و تحركاتي در حوزه مسائل بين الملل هستيم خصوصا آن چيزي كه امروز در صدر اخبار رسانه هاي جهان قرارگرفته در حوزه مسائل برجام خروج آمريكا از برجام، نظراتي كه جمهوري اسلامي در اين خصوص داشته و تاكيداتي كه مقام معظم رهبري در حوزه سياست خارجي خصوصا بعداز خروج امريكا داشتند و تحولاتي كه امروز اروپا پيرامون مذاكراتي كه بين كشور هاي اروپايي و جمهوري اسلامي ايران در جريان هست و به تعبيري مذاكرات 4+1خيلي مختصر عرض مي كنم.

وي بيان داشت: از زمانيكه برج هاي دو قلوي آمريكا مورد حمله قرارگرفت آمريكا يك سياسيتي را در  فرامرزها پيگيري  كرد و به دنبال اين بود كه هر نقطه اي از جهان كه امنيتش را تهديد كند آن مركز را به شكلي در كنترل خود درآورد.

وي اظهار داشت: تقريبا دهه هشتاد آمريكا چندين  كشور از جمله ايران، ليبي،  افغانستان و كره شمالي را مركز شرارت خواند و سناريو هايي را براي اين كشورها تعريف كرد و در اين راستا بود كه به بهانه هاي مختلف اين كار را شروع كرد از جمله در ليبي بحث سقوط هواپيما در سودان بحث ترور رئيس جمهور مصر و مبارزه با تروريست را مطرح كرد در افغانستان علي زغم اينكه طالبان را خودشان در افغانستان مطرح كردند در آنجا نيز بحث مبارزه با تروريسم را بهانه كردند، در عراق ضمن اينكه خودشان مشوق صدام بودند، صلاح هاي شيميايي را را مطرح كردند.

وي ادامه داد: در ايران هم بحث سلاح هاي هسته اي را مطرح و تهديدها و تحريم هاي خود را عليه كشور شروع كرد و برخي از كشور ها را در ذيل بحث فصل هفتم شوراي سازمان ملل قرارگرفتند يعني كشوري كه تهديد كننده امنيت جهاني است و همه كشور ها موظف هستند كه هماهنگ با هم در جهت برداشتن اين تهديد همراه و همگام باشند.

 الهي تبار تصريح كرد: كشور هايي كه در طول تاريخ فعاليت سازمان ملل متحد در ذيل فصل هفتم سازمان ملل قرارگرفته اند قطعا با فروپاشي و تغيير نظام ها مواجه شده اند و همانطور شاهد بوديم كه لبيي،  عراق و افغانستان چه سرنوشتي پيدا كردند.

وي اظهار داشت: در بحث مذاكراتي كه در برجام اتفاق افتاد ما بهانه آمريكا و كساني را كه با آمريكا هماهنگ شده بودند را گرفتيم و به دنيا فهمانديم كه به دنبال توليد بمب هسته اي نيستيم چون  در اين راستا هم فتواي مقام معظم رهبري  را داشتيم و هم اينكه توليد بمب هسته اي با آموزه ها و فرهنگ ملي و ديني ما سازگاري ندارد لذا اين بهانه ها را از آنها گرفتيم و آنها را مكلف كرديم كه به برنامه هاي هسته اي ايران تمكين كنند و امروز شما مي بينيد رئيس جمهور آمريكا در يكي از صحبت هايش مي گويد من وقتي صحنه مذاكرات وزير امور خارجه آمريكا(جان كري) با ظريف را ديدم گفتم وزير خارجه آمريكا از عهده اين شخص برنخواهد آمد.

معاون سياسي و امنيتي استانداري خاطرنشان ساخت: ما در برجام يك توافق با حفظ تمامي منافع ملي مان بستيم و آن چيزي كه آمريكا را دغدغه مند كرد اين بود كه با اين توافق، هدفي را كه در راستاي تغيير جمهوري اسلامي دنبال مي كرد، ناكام گذاشت لذا به اين جهت ترامپ براساس يك سري از اقداماتي كه برخي مراكز جاسوسي دنيا انجام دادند روي كار آمد كه بتواند اين معاهدات را برهم بزند.

وي گفت: امروز همه شاهد هستند كه علي رغم اينكه آمريكا از برجام كنار كشيد اما به دنبال اين بودند كه ايران را به عنوان نقض كننده معاهده برجام معرفي كنند تا در اين راستا از اين فرصت براي فشارهاي بيشتر بر جمهوري اسلامي ايران استفاده كنند اما ايران به صراحت اعلام كرد به تعهداتي كه منعقد كرده، پايبند است.

وي تصريح كرد: وقتي آمريكا از برجام خارج شد سه جريان يعني رژيم اشغالگر اسرائيل و جريان جاهليت كه همانا عربستان بود و يكسري هم جريان هايي به هرشكل در داخل كشور بودند ( يك زمان دولت را متهم مي كردند كه چرا برجام را منعقد كرده است) ابراز خوشحالي كردند.

وي گفت: امروز كشورهاي اروپايي تلاش مي كنند كه نظام جمهوري اسلامي برجام را حفظ كند و بايد توجه داشت كه اگر هراتفاق ديگري بيفتند به هر شكل ايران سر فرازانه در مذاكرات حضور پيدا كرد و سر فرازانه در اجراي تعهدات بين المللي عمل  كرد و زماني  هم كه اگر منافعي در برجام  متصور براي جمهوري اسلامي متصور نباشد قطعا قادر خواهد بود همان فعاليت هايي را كه در سنوات گذشته در بحث انرژي صلح آميز هسته اي را داشته، ادامه دهد.

الهي تبار خاطرنشان ساخت: برجام توانست كشور ايران را از جنگي كه جامعه جهاني عليه ما تدارك ديده بود، بيرون بكشد وخيلي از تحريم ها و عهدنامه هاي مختلف عليه ايران را رفع و نقض نمايد.

وي با اشاره به انجام اقدامات و برنامه هاي گسترده از سوي نظام و دولت جمهوري اسلامي براي حل مشكلات مردم، بيان داشت: با توجه به اينكه دشمن به دنبال ايجاد ياس و نااميدي در جامعه است همه ما بايد تلاش كنيم كه روحيه اميدواري و پويايي را در جامعه زنده نگه داريم و مردم را به آينده جامعه اميدوار سازيم.

وي در ادامه سخنان خوب به برنامه ريزي هاي لحاظ شده براي تشكيل كارگروه راهبردي جمعيت اشاره كرد و گفت: كارگروهي تحت عنوان شوراي راهبردي جمعيت در همه استان ها شكل گرفته كه اين كارگروه، تحولات جمعيتي را مورد بررسي قرار مي دهد و ثبت اسناد اين تحولات جمعيتي را در اختيار تصميم گيران نظام براي اتخاد تصميمات مناسب به منظور پويايي، بالندگي و ... قرار مي دهد

معاون سياسي و امنيتي استانداري افزود: امروز كيفيت جمعيت  و پويندگي و همچنين توزيع جغرافيايي جمعيت با نگاه توسعه اي نسبت به جمعيت و تحولات جمعيتي مورد بررسي قرار مي گيرد كه اين حركت، اقدام بسيار مناسبي است كه ضرورت دارد در بحث مسائل جمعيت مطرح  شود.

وي گفت: ما دركشوري هستيم كه نرخ باروري جمعيت پائين تراز نرخ جانشيني جمعيت است هرچند كه طي دو سال گذشته در استان كرمانشاه دو دهم درصد افزايش  رشد در باروري جمعيت براساس آمار دانشگاه علوم پزشكي رقم خورده ولي تا نرخ جانشيني تلاش بيشتري را مي طلبد.

الهي تبار ادامه داد:در حوزه ازدواج جوانان قطعا بايد كار هاي بيشتري انجام دهيم و همچنين در زمينه تسهيلاتي كه براي ازدواج و اشتغال جوانان مصوب شده، دستگاه هاي ذيربط وظيفه دارند كه بيشتر كار كنند.

وي گفت: ما امروز خوشحاليم كه در بحث كاهش آسيب هاي اجتماعي،بحث كنترل و كاهش روند افزايش  پديده طلاق اقدامات خوبي در استان دنبال و پيگيري شده لذا با توجه به اينكه بحث تحكيم بنيان خانواده يكي از موضوعات بسيار مهم در جامعه است همگي وظيفه داريم كه تلاش و جديت خود را در اين راستا بكار گيريم.