نسخه آزمایشی
Menu

معاون استاندار:

صنعتگران بیشترین آسیب ها را در زلزله متحمل شدند

معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گفت: صنعتگران بیشترین آسیب ها را در زلزله سال گذشته متحمل شدند.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ دکتر هدایت حاتمی در نشست بررسی واحدهای صنعتی آسیب دیده از زلزله در شهرستان سرپل ذهاب اظهار داشت: صنعتگران از جمله مظلوم ترین قشرهای آسیب دیده در این زلزله هستند و دچار خسارت های میلیاردی و ماشین آلات و تجهیزات آن ها آسیب بسیار دیده اند.

وي بيان داشت: در هر کدام از این مجموعه ها چندین نفر مشغول به کار بوده اند و ما در قبال حفظ و احیای این ظرفیت ها مسئول هستیم.

وي ادامه داد: در این زلزله ۱۸۶ واحد صنعتی در شهرستان های مختلف دچار خسارت شده اند. ۱۳۳ واحد از این تعداد در زمان وقوع زلزله فعال و ۵۳ واحد نیز راکد بوده اند.

معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تصريح كرد: با شروع نوسازی در مناطق زلزله زده، ساخت و ساز در منطقه رونق رفته و تعدادی از واحدهای شن و ماسه و معدنی منطقه دوباره فعال شده اند و اکنون در  ۱۵۲ واحد صنعتی در منطقه فعال هستند.

دكتر حاتمي افزود: همچنین از این تعداد ۱۱۵ واحد نیازمند امهال است که موضوع امهال وام های واحدهای صنعتی باید به سرعت به سرانجام برسد.

وي گفت: در سرپل ذهاب نیز واحدهای صنعتی متعددی  آسیب دیده اند و ترمیم این آسیب ها و احیای این واحدها را در قالب یک برنامه مدون دنبال می کنیم.

معاون هماهنگي امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری تاكيد كرد: ضرورت دارد هرچه زودتر این واحدها تعیین تکلیف شوند و مصیبت زلزله از سیمای شهرک صنعتی سرپل ذهاب زدوده شود‌‌.

وي افزود: 60 طرح صنعتی در حوزه صنعت سرپل ذهاب جهت دریافت تسهیلات زلزله ارائه درخواست داشته اند که ۴۹ طرح آن مورد پذیرش قرار گرفته و به بانک ارائه شده است. از این تعداد تاکنون ۲۲ واحد با اشتغال زایی ۱۹۹ نفر تعیین تکلیف شده اند و ۱۴ طرح نیز در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

 دكتر حاتمي در پايان گفت: 320واحد صنایع تبدیلی در شهرستان مناطق زلزله زده آسیب دیده اند. از این ۳۲ واحد ۱۵ واحد متعلق به شهرستان سرپل ذهاب است. احیای این صنایع تبدیلی بسیار مهم است و در دستور کار قرار دارد.