نسخه آزمایشی
Menu

دکتر هدایت حاتمی:

کرمانشاه می‌تواند در دوران تحریم، در تامین کالاهای ضروری کشور نقش‌آفرین باشد

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري كرمانشاه گفت: کرمانشاه می‌تواند در دوران تحریم، در تامین کالاهای ضروری کشور نقش‌آفرین باشد.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ دکتر هدايت حاتمی در نشست کارگروه توسعه صادرات کشور که به ریاست مهندس بازوند استاندار کرمانشاه و با حضور دکتر رضا رحمانی وزیر صمت در مرز پرویزخان برگزار شد؛ اظهار داشت: کرمانشاه به دلیل برخورداری از یک موقعیت مبادلاتی بسیار مناسب، یکی از استان‌های مهم در حوزه صادرات کشور محسوب می شود.

وي بيان داشت: طی این سال‌ها کشور عراق در کنار چین تبدیل به یکی از مقصدهای اصلی صادرات کشور شده است و در این میان ۴۰ درصد از صادرات ایران به عراق از طریق مرزهای و بازارچه های مبادلاتی کرمانشاه صورت می گیرد.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري كرمانشاه ادامه داد: انتظار می رود در شرایط فعلی تحریم ها، زمینه و بسترهای لازم برای استفاده از ظرفیت های استان های مهم مرزی مانند کرمانشاه برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور فراهم شود.

 حاتمي اظهار داشت:در این شرایط تحریم مرزهای مبادلاتی استان کرمانشاه از شرایط بسیار مناسبی برای واردات کالاهای مورد نیاز کشور از عراق و اقلیم کردنشین این کشور هستند.

 وي گفت: استفاده از این ظرفیت های مناسب نیازمند فراهم کردن زیر ساخت های مورد نیاز است. دولت باید در ردیف های اعتباری برای فراهم کردن این زیرساخت ها را فراهم کند زیرا با بودجه‌های استانی نمی توان این کمبودها را جبران کرد.

وي افزود: ممنوعیت‌ها و محدودیت های گاه و بی گاه صادرات برخی کالاها به جایگاه تجار ایرانی نزد طرف های عراقی لطمه های جدی زده است و انتظار می رود ساماندهی صادرات با راهکارهای بهتر و هوشمندانه تری همچون عوارض گمرکی صورت گیرد‌.

معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري كرمانشاه بيان داشت: این روند در کوتاه مدت به صادرات کشور لطمه های جدی می زند و نگرانی هایی را نیز برای فعالان بخش خصوصی ایجاد کرده است. انتظار می رود این مشکلات هرچه زودتر رفع شود.